9 - 18 March 2018

25 AUGUST – 6 SEPTEMBER 2020

4 MARCH - 13 MARCH 2022 (UTC)

List of Paralympians


# SURNAME FIRST NAME YEARS SPORTS
001 Brown Norman 1968 Archery, Swimming, Table Tennis
002 Campbell Len 1968 Athletics, Fencing
003 Close Leo 1968, 1972 Athletics
004 Condon Graham 1968, 1972, 1976, 1980,1984, 1988 Athletics, Swimming
005 Fattorini Rex 1968 Athletics, Powerlifting
006 Flood Bill 1968 Archery, Athletics, Bowls, Fencing, Table Tennis
007 Lean Bill 1968, 1976, 1980 Archery, Athletics, Powerlifting, Table Tennis
008 Marett Graeme 1968, 1972, 1976 Archery, Athletics, Swimming, Table Tennis
009 McDonald Doug 1968 Table Tennis
010 Ngata Reuben 1968, 1976 Athletics, Powerlifting, Table Tennis
011 Plessius Bill 1968 Athletics
012 Read Phil 1968 Table Tennis
013 Rimmer Eve 1968, 1972, 1976, 1980 Archery, Athletics, Swimming
014 Savage Jim 1968, 1972, 1976, 1980 Archery, Athletics, Table Tennis
015 Stott John 1968 Table Tennis, Swimming
016 Wright Rodney 1968 Archery, Swimming
017 Fairhall Neroli 1972, 1980, 1988, 2000 Archery, Athletics
018 McCormick Keith 1972 Athletics, Swimming
019 Miller Dennis 1972, 1976, 1980, 1984 Athletics, Table Tennis
020 Morgan Tina 1972 Athletics, Swimming
021 Nicholls Chris 1972 Archery, Athletics, Swimming
022 Chambers Paul 1976, 1980 Athletics, Swimming
023 Creba Fred 1976 Athletics, Powerlifting
024 Hynds Ross 1976, 1980, 1984, 1992 Archery, Athletics
025 McNicholl Brian 1976 Athletics, Powerlifting
026 Moore Doug 1976 Athletics, Table Tennis
027 Baddeley Peter 1980(w) Alpine Skiing
028 Nicholls Edward 1980(w) Alpine Skiing
029 Philip Craig 1980(w), 1984(w) Alpine Skiing
030 Cochrane Greg 1980, 1984 Athletics, Swimming
031 Eden John 1980 Athletics, Swimming
032 Firth Kaye 1980 Athletics, Swimming
033 Froggatt Brian 1980, 1992 Athletics, Powerlifting
034 Halatau Latoatama 1980 Athletics
035 Hill Patricia (Trish) 1980, 1984, 1988 Athletics
036 Moran Chris 1980 Athletics, Swimming
037 Raymond Ken 1980 Archery, Athletics
038 Skipwith Tewai 1980 Athletics
039 Tarrant Dave 1980 Shooting
040 Bickerstaff Edward (Ed) 1984(w), 1988(w), 1992(w), 1994(w) Alpine Skiing
041 Butler Denis 1984(w) Alpine Skiing
042 Clark Martin 1984(w), 2000 Alpine Skiing, Sailing
043 Craig Trish 1984(w) Alpine Skiing
044 Edwards Mark 1984(w) Alpine Skiing
045 Martin Vivienne 1984(w) Alpine Skiing
046 Orr Christopher 1984(w) Alpine Skiing
047 Cook Denise 1984 Athletics
048 Courtney Robert 1984 Athletics
049 Crichton Roly 1984, 1988 Swimming
050 Hadfield Michelle 1984 Athletics
051 Hennessy Morice 1984, 1988 Athletics
052 O'Callaghan Michael 1984 Athletics
053 Smith Alison 1984 Shooting
054 Willis Colin 1984, 1992, 1996, 2000, 2004 Shooting
055 Cooper Patrick 1988(w), 1992(w), 1994(w) Alpine Skiing
056 Te Punga Lorraine 1988(w) Alpine Skiing
057 Buchanan Grant 1988 Athletics
058 Cordery Jan 1988 Athletics, Swimming
059 Davies John 1988 Bowls
060 Gibson Brent 1988 Swimming
061 Horne Peter 1988, 1996 Bowls
062 Mancktelow Lesli 1988 Athletics
063 Meimaris Stelios 1988 Athletics
064 Mill David 1988 Athletics
065 Mills Yvonne 1988 Athletics
066 Minifie Stuart 1988 Athletics
067 Rupe Tui 1988 Athletics
068 Vear Brad 1988 Athletics
069 Adamson Chris 1992(w),1994(w) Alpine Skiing
070 Graham Stuart 1992(w) Alpine Skiing
071 O'Sullivan Kevin 1992(w), 1994(w), 1998(w) Alpine Skiing
072 Shanks Devon 1992(w) Alpine Skiing
073 Weeks Mark 1992(w) Alpine Skiing
074 Barnes Glenn 1992, 2004 Wheelchair Tennis
075 Bidois Aaron 1992, 1996 Swimming
076 Clulee Evan 1992 Athletics
077 Foulsham Gavin 1992, 2000 Athletics
078 Gow Denise 1992 Athletics
079 Honey Belinda 1992, 1996 Swimming
080 MacCalman Dave 1992, 1996, 2000, 2004 Athletics
081 Newstead Jenny 1992, 1996 Swimming
082 Smith Cristeen 1992, 1996 Athletics
083 Sorensen John 1992 Wheelchair Tennis
084 Aleksich Kevin 1994(w) Alpine Skiing
085 Butson Matthew 1994(w), 1998(w) Alpine Skiing
086 Duffy Joanne 1994(w) Alpine Skiing
087 Brown Hayden 1996, 2000 Swimming
088 Cameron Rewiti 1996 Swimming
089 Courtier Jacque 1996, 2004 Wheelchair Tennis
090 Craike Jayne 1996, 2000, 2004 Equestrian
091 Dickie Robert 1996 Wheelchair Rugby
092 Dijkstra Henk 1996, 2004, 2008 Boccia
093 Dowall John 1996, 2000 Athletics
094 Griffiths Jason 1996 Swimming
095 Guthrie Steven 1996, 2000, 2004 Wheelchair Rugby
096 Kale Duane 1996 Swimming
097 Leefe Paul 1996, 2000 Wheelchair Rugby
098 Lineham Carey 1996 Athletics
099 Lucas Ben 1996, 2000 Athletics
100 Martin Peter 1996, 2000, 2004, 2012 Athletics
101 Mathews Mervyn 1996 Bowls
102 May Andrew 1996, 2000 Sailing
103 McMurray Gary 1996, 2000, 2004 Wheelchair Rugby
104 Muralt Jeff 1996 Athletics
105 Palmer Curtis 1996, 2000, 2004, 2008 Wheelchair Rugby
106 Scott Cameron 1996 Sailing
107 Sharman Grant 1996, 2000 Wheelchair Rugby
108 Simeon Thomas 1996 Boccia
109 Stewart Derek 1996 Sailing
110 Stratford Marilyn 1996 Wheelchair Tennis
111 Taylor Sholto 1996, 2000, 2004, 2008 Wheelchair Rugby
112 Tinker Geremy 1996, 2000, 2004, 2008 Wheelchair Rugby
113 Wornall Chris 1996 Sailing
114 Battersby Rachael 1998(w), 2002(w) Alpine Skiing
115 Bayley Steven 1998(w), 2002(w) Alpine Skiing
116 Gardiner (Walker) Sue 1998(w) Alpine Skiing
117 Booth Dean 2000 Swimming
118 Bradley Tanya 2000 Athletics
119 Britnell Paul 2000 Wheelchair Tennis
120 Collie David 2000 Athletics
121 Edwards Phil 2000 Sailing
122 Fleming Wayne 2000 Wheelchair Tennis
123 Flood Ross 2000, 2004 Boccia
124 Inglis Mark 2000 Cycling
125 Jesson Paul 2000, 2004 Cycling
126 Johnson Tim 2000, 2004, 2008 Wheelchair Rugby
127 Munckhof Paul 2000 Boccia
128 Muschamp Justin 2000 Wheelchair Rugby
129 Oughton Bill 2000, 2004 Wheelchair Rugby
130 Pierson Hadleigh 2000, 2004 Swimming
131 Pollock Gillian 2000 Swimming
132 Prendergast Tim 2000, 2004, 2008, 2012 Athletics
133 Reynolds Garth 2000 Sailing
134 Roche Stacey 2000 Boccia
135 Slade Matthew 2000, 2004, 2008 Athletics
136 Taamaru George 2000, 2004, 2008 Powerlifting
137 Tretheway Sean 2000 Swimming
138 Williams Gary 2000 Boccia
139 Wood Chris 2000 Sailing
140 Wright Tracey 2000 Powerlifting
141 Beattie Willie 2004 Athletics
142 Buckingham Dan 2004, 2008 Wheelchair Rugby
143 Faleva’ai Terry 2004, 2008 Athletics
144 Griffin Theresa 2004 Swimming
145 Horan Kate 2004, 2008, 2016 Athletics
146 Jackson Greig 2004, 2008 Boccia
147 Jenkins Miriam 2004 Swimming
148 Johnson Michael 2004, 2008, 2012, 2016 Shooting
149 Morriss Jeremy 2004, 2008 Boccia
150 Perry Tiffiney 2004 Wheelchair Tennis
151 Powell Sarah 2004 Swimming
152 Sanders Liam 2004, 2008 Boccia
153 Sharp Daniel 2004, 2008, 2012 Swimming
154 Southorn Fiona 2004, 2008, 2012 Cycling
155 Toon Maurice 2004, 2008 Boccia
156 Waite Jai 2004, 2008 Wheelchair Rugby
157 Field Anthony 2006(w) Alpine Skiing
158 Hall Adam 2006(w), 2010(w), 2014(w) Alpine Skiing
159 Bonner Kerri 2008 Boccia
160 Donaldson Annemarie 2008 Cycling
161 Farrell Annaliisa 2008 Cycling
162 Hamill Jessica 2008, 2016 Athletics
163 Klinkhamer David 2008 Wheelchair Rugby
164 Leslie Cameron 2008, 2012, 2016 Swimming
165 Parsons Jayne 2008 Cycling
166 Pascoe Sophie 2008, 2012, 2016 Swimming
167 Slade Amanda 2008 Boccia
168 Tesoriero Paula 2008 Cycling
169 Wakeford Adam 2008 Wheelchair Rugby
170 Williams Peter 2010(w) Alpine Skiing
171 Apel Jan 2012 Sailing
172 Dempsey Timothy 2012 Sailing
173 Dubber Rebecca 2012, 2016 Swimming
174 Fisher Mary 2012, 2016 Swimming
175 Francis Paul 2012 Sailing
176 Gray Phillipa 2012 Cycling
177 Gunner Anthea 2012 Equestrian
178 Holt Daniel 2012 Swimming
179 Howarth Nikita 2012, 2016 Swimming
180 Kelly-Costello Aine 2012 Swimming
181 McBride Danny 2012 Rowing
182 Reid Susan 2012 Cycling
183 Robinson Holly 2012, 2016 Athletics
184 Ross Chris 2012 Cycling
185 Smith Nathan 2012 Cycling
186 Stock Rachel 2012 Equestrian
187 Thompson Laura 2012, 2016 Cycling
188 Peters Corey 2014(w) Alpine Skiing
189 Murphy Carl 2014 (w) Alpine Skiing
190 Cameron Amanda 2016 Cycling
191  Dodson Richard 2016 Sailing
192  Dore Caitlin 2016 Athletics
193 Eales Jason 2016 Shooting
194 Foy Emma 2016 Cycling
195 Grimaldi Anna 2016 Athletics
196 Hills Stephen 2016 Cycling
197 Malone Liam 2016 Athletics
198 Martlew Scott 2016 Canoe
199 McLean Hamish 2016 Swimming
200 McSweeney Rory 2016 Athletics
201 Neiufi Tupou 2016 Swimming
202 Phillips Jacob 2016 Athletics
203 Raubenheimer Byron 2016 Cycling
204 Reid Greg 2016 Shooting
205 Reynolds Jesse 2016 Swimming
206 Sharp Chris 2016 Sailing
207 Sharp Fraser 2016 Cycling
208 Stedman William 2016 Athletics
209 Van Kampen Hannah 2016 Cycling

(1968 - 2014)

This website has only been made possible
thanks to the generous support of Sport New Zealand

Acknowledgement

Major Partners

ToyatoHigh Performance Sport New Zealand


Official Partners

Adecco ACCHarvey Norman VISATVNZAttitude Live


Community Partners

MondelezSanfordNew Zealand Chambers of CommerceNew Zealand Racing BoardPub CharityThe Lion FoundationNew Zealand Community Trust


Official Suppliers

Simpson Gierson Blue StarBLKOceanbridgeMillennium CollectionHouse of Travel


Partners